* The preview only shows a few pages of manuals at random. You can get the complete content by filling out the form below.
Description
Data: Clasa: a IV-a Învățătoare : Elev propunător: Profesor metodist: Profesor coordonator:
Plan de lecție
1. Aria curriculară: OM ŞI SOCIETATE 2. Disciplina: ISTORIE 3. Subiectul: Figuri legendare de voievozi, domnitori şi conducătoi locali în opere literare şi istorice (Vlad Țepeș) 4. Unitatea de învățare: EVUL MEDIU (EPOCA MEDIEVALĂ)
5. Tipul lecției: MIXTĂ 6. Durata : 30 de minute 7. Scopul ● Dezvoltarea deprinderii de explicare și utilizare a termenilor istorici 8. Competențe specifice: 2.2. Aplicarea unor procedee simple de analiză a surselor pentru a identifica informații variate despre trecut 2.3 Identificarea, pe baza surselor, a cauzelor, a consecințelor și a elementelor care s-au schimbat sau nu într-o anumită perioada de timp 4.1. Determinarea semnificației unor evenimente din trecut și din prezent Obiective operaţionale:
să răspundă corect la cel puţin 3 din 4 întrebări adresate din lecţia anterioară să dea exemple de cel puțin 5 cuvinte care descriu Castelul Bran să localizeze pe hartă - Castelul Bran, Țara Românească, Imperiul Otoman să recunoască în imagini pe Vlad Țepeș - domnul Țării Românești să îl caracterizeze în cel puțin 5 cuvinte sau structuri pe Vlad Țepeș se explice noțiunea de tribut (răscumpărarea păcii față de Imperiul Otoman) să participe afectiv şi cu interes la activitate să adopte o poziţie corectă în timpul scrisului
9. Strategia didactică: a) Metode: conversaţia, exerciţiul , explicaţia, observaţia, problematizarea, expunerea, povestirea, Brainstorming b) Mijloace: Power point (prezentare) c) Forme de organizare: frontal, individual d) Resurse umane: 30 elevi
10. Bibliografie: Ministerul Educației Naționale, Programa școlară pentru disciplina matematică, clasa a IV-a
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
EVENIMENT DIDACTIC
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC
1. Momentul Organizatoric (1 minut)
Asigurarea climatului optim de ordine și disciplină, necesar desfășurării activității (pregătirea materialelor necesare, caietele copiilor)
2. Verificarea cunoștințelor (5 minute)
STRATEGII DIDACTICE METODE DIDDACTICE
Frontal
Conversația
tema calitativ Voi alege 3-4 exerciţii din temă pe care le vom verifica împreună. Voi alege un copil care să îmi citească răspunsul său de la un exercţiu pentru ca toţi copiii să poată corecta.
FORME DE ORGANIZ ARE
tema cantitativ
Voi verifica dacă fiecare copil a realizat tema pentru acasă de la lecția anterioară.
MIJLOAC E DIDDACTI CE
Frontal Problematizare
verificarea teoretică a cunoștințelor
Ca să mă asigur că lecția de ora trecută a fost învață și înțeleasă, voi pune 3-4 întrebări teoretice din lecția precedentă: 1. Ce stat a format Basarab I ? 2. Prin ce luptă a fost câstigată independența țării ? 3. Cine a fost Mircea cel Bătrân ? 4. În ce luptă a învins Mircea cel Bătrân arrmata otmomană, condusă de Baiazid?
Răspunsuri:
EVALUARE
Exercițiul Individual
Se evaluează capacitatea de organizare copiilor.
1.
Basarab I a format statul numit Ţara Românească 2. Basarab I câştigă independenţa ţării prin lupta de la Posada. 3. Mircea cel Bătrân a fost domnitor al Țării Românești (1386-1418) 4. În lupta de la Rovine din 1395 (după unii istorici 1396) Mircea cel Bătrân a înfrânt armata otomană condusă de Baiazid. 3. Discuții pregătitoare/ Captarea atenţiei (4 minute)
Vom face împreună un Brainstorming pe tema ,, Castelul Bran ,,. Încercăm să găsim cât mai multe cuvinte și structuri pentru tema propusă. Pentru a găsi cat mai multe cuvinte, ne vom folosi de căteva imagini cu Castelul Bran. Exemple de cuvinte și structuri: Vlad Țepeș Dracula Brașov Camera de tortură Familia regală Cetate fortificată Muzeu Vizitatori
Brainstorming
Explicația Expunerea Conversația
Observare sistematică
Power point (prezentare) Anexa 1
Frontal Observarea și aprecierea comportament ului și răspunsurilor
Problematizarea
Castelul Bran
4. Anunțarea temei și a competențele specifice vizate /obiectivelor (1 minute) 5. Dobândirea cunoștințelor/
„Astăzi vom învăța despre domnitorul Vlad Țepeș.” La finalul orei veți reuși să caracterizaţi aceasta mare personalitate istorică şi să denumiţi lucrurile prin care acesta a rămas cunoscut. Copiii vor scrie data şi titlul în caiet. Domnitorul Vlad Țepeș
Conversația Frontal Expunerea
Observare sistematică
predareaînvățarea (12 de minute)
A. Expunerea conținutului Acum vom discuta despre domnitorul Vlad Țepeș (voi prezenta un Power Point cu noţiuni legate de viaţa acestei mari personalităţi). Vlad Țepeș: Vlad Țepeș a urcat pe tronul Țării Românești de trei ori: în 1448, între 1456-1462 și în 1476.
A rămas cunoscut în istorie ca un domn aspru care aplica pedepse prin tragerea în țeapă, de unde a rămas numele de Țepeș A întărit cetatea Târgoviște apoi turnul Chindiei și a ridica cetatea de la Poenari (Argeș), supranumită și ,,Cuib de vulturi,,. Din vremea lui datează și orașul București (1459). În anul 1459, Vlad Țepeș a refuzat să mai plătească tribut turcilor (10 000 de galbeni anual), ceea ce l-a supărat pe sultanul Mehmed al doilea care a pornit din spre Țara Românească cu armata. Domnitorul a răspuns ofensivei otomane, printr-un atac de noapte, la 16/17 iunie 1462, silindu-i pe turci să se retragă. La 1 august 1462 Vlad Țepeș a fost întemnițat la Vișegrad timp de 10 ani, apoi la Buda silit să locuiască aproape doi ani, cu domiciliul forțat, până în 1475, când Ștefan cel Mare, l-a eliberat și a revenit pe tronul Țării românești în 1476, pentru două luni.
Conversaţia Frontal
Explicaţia
Frontal
Expunerea
Povestirea
Frontal
Conversaţia
Explicaţia
Expunerea
Frontal
Povestirea
B. Sinteză
Implicarea în activitate
Prezentare Power Point
Vom localiza și pe hartă Castelul Bran, Țara Românească și Imperiul Otoman Idei principale: Vlad Țepeș a urcat pe tronul Țării Românești de trei ori: în 1448, între 1456-1462 și în 1476. A rămas cunoscut în istorie ca un domn aspru, pentru tragerea în țeapă. Numele de Țepeș i-a rămas datorită pedesei pe care o aplica. Vlad Țepeș a refuzat să mai plătească
Conversația
Observarea şi discutarea celor constatate
Anexa 2 (hartă)
tribut turcilor, ceea ce l-a supărat pe sultanul Mehmed al doilea. Mehmed al doilea a pornit un atac, dar Țepeș a ripostat, iar turcii s-au retras. La 1 august 1462 Vlad Țepeș a fost întemnițat la Vișegrad timp de 10 ani
Problematizarea Exercițiu
După ce explic lecția, vom nota în caiete ideile principale (Sarcină asincronă - Voi trimite poză cu ideile principale, iar copii vor scrie după terminarea orei). C. Aplicare Pentru a pune în practică cele învățate, vom rezolva împreună un exercițiu: Completează spațiile puncatate:
Prima domnie a lui Vlad Țepeș a fost în anul ……. A doua domniei a lui Vlad Țepeș a fost în anul …….. A treia domnie din anul 1476 a durat doar …… Răspunsuri:
1448 1456 – 1462 2 luni
Pentru a mă asigura că fiecare copil a înțeles coținutul lecției, vom juca jocul numit ,,Floarea”.
Fiecare copil va desena pe caietul de clasă o floare cu 5 petale.
În mijlocul florii, copiii vor scrie numele domnitorului despre care am discutat azi, Vlad Țepeș, iar pe petale vor scrie cuvintele sau structurile pe care le-au reținut din lecția învățată azi, noțiuni care îl caracterizează pe marele domnitor.
6. Fixarea
cunoștințelor (5 minute)
Conversaţia
Frontal
Explicația
Individual
Expunerea Problematizarea
Observare Sistematică
Aprecieri Verbale Joc didactic ,,
Floarea
Exemple de cuvinte: Domnitor Aspru Trasul in țeapă Întemnițat in 1462 Castelul Bran Dracula 7. Tema de casă (1 minute)
Elevii vor primi ca temă de acasă să învețe lecția și să rezolve exerciţiile 3, 4 și 6 de la pagina 30, din auxiliar.
8. Concluzii și Voi face aprecieri asupra aprecieri comportamentului copiilor pe parcursul (1 minute) activității.
Anexa 1
Conversația Explicația
Frontal
Observare Sistematică
Conversația
Frontal
Aprecieri verbale
Anexa 2
tema calitativ 1. Ce stat a format Basarab I ? 2. Prin ce luptă a fost câstigată independența țării ?
3. Cine a fost Mircea cel Bătrân ? 4. În ce luptă a învins Mircea cel Bătrân arrmata otmomană, condusă de Baiazid? 5. 6. 7. 8.
Basarab I a format statul numit Ţara Românească Basarab I câştigă independenţa ţării prin lupta de la Posada. Mircea cel Bătrân a fost domnitor al Țării Românești (1386-1418) În lupta de la Rovine din 1395 (după unii istorici 1396) Mircea cel Bătrân a înfrânt armata otomană condusă de Baiazid.
Exemple de cuvinte și structuri:
Vlad Țepeș Dracula Brașov Camera de tortură Familia regală Cetate fortificată Muzeu Vizitatori
Vlad Țepeș:
Vlad Țepeș a urcat pe tronul Țării Românești de trei ori: în 1448, între
A rămas cunoscut în istorie ca un domn aspru care aplica pedepse prin tragerea în țeapă, de unde a rămas numele de Țepeș
A întărit cetatea Târgoviște apoi turnul Chindiei și a ridica cetatea de la Poenari (Argeș), supranumită și ,,Cuib de vulturi,,. Din vremea lui datează și orașul București (1459).
În anul 1459, Vlad Țepeș a refuzat să mai plătească tribut turcilor (10 000 de galbeni anual), ceea ce l-a supărat pe sultanul Mehmed al doilea care a pornit din spre Țara Românească cu armata. Domnitorul a răspuns ofensivei otomane, printr-un atac de noapte, la 16/17 iunie 1462, silindu-i pe turci să se retragă.
La 1 august 1462 Vlad Țepeș a fost întemnițat la Vișegrad timp de 10 ani, apoi la Buda silit să locuiască aproape doi ani, cu domiciliul forțat, până în 1475, când Ștefan cel Mare, l-a eliberat și a revenit pe tronul Țării românești în 1476, pentru două luni.
1456-1462 și în 1476.
Vom localiza și pe hartă Castelul Bran, Țara Românească și Imperiul Otoman
Răspunsuri:
1448 1456 – 1462 un an (1476)
Exemple de cuvinte:
Domnitor Aspru Trasul in țeapă Întemnițat in 1462 Castelul Bran Dracula