* The preview only shows a few pages of manuals at random. You can get the complete content by filling out the form below.
Description
Data: Clasa: a IV-a Învățătoare : Elev propunător: Profesor metodist: Profesor coordonator:
Plan de lecție
1. 2. 3. 4. 5. 6.
Aria curriculară: MATEMATICĂ Disciplina: MATEMATICĂ Subiectul: Înmulţirea unui număr mai mic decât 1 000 000 cu un număr de o cifră Unitatea de învățare: Numerele naturale cuprinse între 0 - 1 000 000 Tipul lecției: CONSOLIDAREA CUNOȘTINȚELOR Scopul
● Consolidarea priceperilor și deprinderilor de calcul oral și scris prin rezolvare de exerciții și probleme
7. Competențe specifice: 2.1. Recunoaşterea numerelor naturale în concentrul 0- 1 000 000 şi a fracţiilor cu numitori mai mici sau egali cu 10, respectiv egali cu 100 2.2. Compararea numerelor naturale în concentrul 0 – 1000 000, respectiv a fracţiilor care au acelaşi numărător sau acelaşi numitor, mai mic sau egal cu 10 sau numitor egal cu 100 2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 1 000 000 când factorii au cel mult trei cifre şi de împărţiri la numere de o cifră sau două cifre Obiective operaţionale: O1 - să rezolve corect cele 3 înmulțiri de la începutul lecției O2 – să rezolve corect cel puţin 3 din 4 exerciţii de la munca independentă O3 - să stabilească care dintre rezultatele înmulţirii este mai mare sau mai mic (ex.2 ) O4 - să identifice răspunsul corect pentru cele două probleme O5 – să rezolve corect Fișa de evaluare O6 – să participe afectiv și cu interes la activitate O7 – să adopte o poziţie corectă în timpul scrisului
9. Strategia didactică: a) Metode: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia, problematizarea, expunerea b) Mijloace: Prezentare Power Point, Fişă de evaluare, Tablă electronică (Open Board) c) Forme de organizare: frontal, individual d) Resurse umane: 31 elevi
10. Bibliografie: Ministerul Educației Naționale, Programa școlară pentru disciplina matematică, clasa a IV-a
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
EVENIMENT DIDACTIC
1. Momentul Organizatoric (1 minut)
2. Discuții preagătitoare/ Captarea atenţiei (5 minute)
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC
STRATEGII DIDACTICE METODE DIDDACTICE
Asigurarea climatului optim de ordine și disciplină, necesar desfașurării activității (aerisirea, aranjarea mobilierului şi pregatirea materialelor necesare). ,,Bună copii, eu sunt Andrei, iar astăzi vom face împreună Matematica,,
MIJLOAC E DIDDACT ICE
Conversația
FORME DE ORGANIZ ARE
Frontal
EVALUARE
Se evaluează capacitatea de organizare a copiilor.
Conversația Pentru a ne pregăti pentru oră, vom face împreună un joc. Copiii trebuie să : bată din palme cănd aud un număr par ridice un creion cănd aud un număr impar Exemple : - 20.104 (par) - 36.463 (impar) - 179.581(impar) - 1.000.000 (par) - 996.178 (par) - 546.845 (impar)
Explicația Problematizarea Exercițiul
Frontal Prezentare IndiviPower dual Point
Frontal
Observare sistematică
3. Anunțarea temei și a competențelor specifice vizate /obiectivelor (1 minute)
„Astăzi vom consolida Înmulţirea unui număr mai mic decât 1 000 000 cu un număr de o cifră”. La finalul orei veți fi foarte siguri pe voi, și veti înmulți orice număr mai mic decât 1 000 000 cu un număr de o cifră, fără vreun fel de problemă. Elevii vor scrie data şi titlul in caiet.
4. Consolidarea cunoștințelor 20 de minute
a) Reactualizarea cunoștințelor
Conversaţia
Frontal
Conversația
Individual
M.i.
835 432 + 6 789 = 789 496 –345 876 =
Problematizarea
Observare sistematică
PPT (exerciții)
12 768 x 10 = 5 784 x 100 =
Observare sistematică Explicația
Frontal
Verificarea M.i.
Răspunsuri : - 842 221 - 443 620 - 127 680 - 578 400
Frontal
Verificarea temei cantitativ
Voi verifica dacă fiecare copil a realexerciţiile primite ca temă de ora trecută
Exercițiul
Verificarea temei calitativ
Voi verifica toate cele 5 exerciţii din tema primită de ora trecută. Voi alege un copil care să îmi citească răspunsul său de la un exercţiu pentru ca toţi copiii să poată corecta.
Exercițiu Individual
Problematizarea Problematizarea
Explicația
Problema-
Frontal
tizarea
PPT
Calcul mintal
(exerciții)
7
Conversația
Frontal
200 5
9 Individual
200 x 5 = 200 x 7 = 200 x 9 = Răspunsuri : 1.000 1.400 1.800
Explicația Observare sistematică
Problematizarea Frontal
Exercițiul
1.
Mă gândesc la un număr pe care îl înmulțesc cu 2 și obțin numărul 10.000. La ce număr m-am gândit? R: 5.000 2. Care este triplul numărului 30.000 ? R: 90.000
Reactualizarea teoretică a cunoștințelor
Individual
Problematizare Frontal
1. Cum se numesc termenii înmulţirii? R: Termenii înmulţirii se numesc factori. 2. Care este elementul neutru al înmulţirii? R: Elementul neutru al înmulţirii este 1. 3. Cum se numeşte operaţia dintre doi factori? R: Operaţia dintre doi factori se numeşte produs.
b) Consolidarea propriu-zisă
Exercițiul Individual
Problematizare
PPT (exerciții)
Frontal
Observare sistematică
Acum vom face împreună câteva exerciții (2 exerciții si 2 probleme). Exercițiile le vom face împreună, pentru a mă asigura că totul este clar. Voi numi câte un copil care să rezolve câte un exercițiu, timp în care ceilalți copii vor rezolva și ei pe caiete. La final vom da răspunsul corect, pentru ca fiecare copil să se poată verifica și corecta, dacă este cazul.
Individual
Exercițiu
Frontal
Problematizare
Exercițiul 1 :
Pentru început le voi da copiilor un model pentru tipul de înmulțiri cu care lucrăm. Mă voi folosi de ,,Open Board,, pentru a le arăta copiilor cum așezăm cifrele și cum înmulțim corect.
Exercițiu
Tablă electronică (Open Board)
12.389 x 3 =
Completează tabelul următor: A Ax3 Ax9
12.389
24.627
12.389 x 3 = 24.627 x 3 = 12.389 x 9 = 24.627 x 9 = Răspunsuri : 37.167 73.881 111.501 221.643
PPT (exerciții)
Exercițiul 2 : Compară următoarele înmulțiri de la exercițiul anterior, utilizănd semnele ( <, >, = ): 12.389 x 3 24.627 x 9 12.389 x 9
Răspunsuri : < =
24.627 x 9 9 x 24.627 24.627 x 3
>
Exercițiul 3 :
De la o fabrică s-au trimis 29 de cutii a câte 18 conserve de peşte fiecare, 34 de cutii a câte 13 conserve de pui şi 257 de conserve de vită. Câte conserve s-au trimis în total ? Rezolvă problema printr-un singur exerciţiu.
Răspuns : (29 x 18) + (34 x 13) + 257 = 522 + 442 + 257 = 964 + 257 = 1.221 Exercițiul 4: Găseşte dublul sumei numerelor 6.456 şi 34.993. Scrie sub forma unui singur exerciţiu, folosind parantezele. Răspuns : (6.456 + 34.993) x 2 = 41.449 x 2 = 82.898
PPT (exerciții)
5. Evaluarea formativă/m.i. (10 minute)
6. Tema de casă
Ca să mă asigur că fiecare copil a înțeles conținutul lecției, copiii vor rezolva o fişă de lucru individual. După ce au trecut cele 10 minute, vom corecta împreună cele 3 exerciții. Voi numi căte un copil care să ofere răspunsul corect, pentru ca toți copiii să se poată verifica și corecta, dacă este cazul.
Elevii vor primi ca temă de casă
Exercițiul Problematizarea
Anexa 1 (Fișă de evaluare)
Individual
Observare Sistematică
Frontal
Aprecieri Verbale
(1 minute)
exerciţiile 1, 2, 3, 4 și 5 din auxiliar de la pagina 45. Voi oferii indicații pentru fiecare exercițiu, pentru a mă asigura că totul este clar.
7. Concluzii și Voi face aprecieri asupra aprecieri comportamentului copiilor pe parcursul (1 minute) activităţii
Conversația Explicația
Frontal
Conversaţia Frontal
Observare Sistematică
Aprecieri verbale;
Anexa 1
Nume:___________________________
Data:______________
FIȘĂ DE EVALUARE
1. Completează:
Ce operaţie trebuie să faci dacă întâlneşti următoarele expresii? triplul →_____________________; dublul →_____________________;
de 100 de ori mai mare→_____________________; cu 10 mai mare →_____________________; 2. Calculează: 23 456 x 3 = __________________
3 109 x 9 = _____________________
45 680 x 2 =___________________
123 325 x 1 =______________________
3. Rezolvă, respectând ordinea efectuării operaţiilor: ( 2 3 8 + 4 5 6 ) x 7 =
- - - - - - 2 5 x 4 8 - 2 6 x 1 5 + 9 =
-
546.845 (impar) -
20.104 (par) 36.463 (impar) 179.581(impar) 1.000.000 (par) 996.178 (par)
M.I Răspunsuri : -
842 221 443 620 127 680 578 400
Calcul mintal -
1.000 1.400 1.800
R: 5.000 R: 90.000
1. Cum se numesc termenii înmulţirii? R: Termenii înmulţirii se numesc factori. 2. Care este elementul neutru al înmulţirii? R: Elementul neutru al înmulţirii este 1. 3. Cum se numeşte operaţia dintre doi factori? R: Operaţia dintre doi factori se numeşte produs.
Exercitiul 1 Răspunsuri :
37.167 73.881 111.501 221.643