* The preview only shows a few pages of manuals at random. You can get the complete content by filling out the form below.
Description
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul de Arte ”Ionel Perlea” CLASA: a III-a A DATA: 12.03.2021 ORA: 8.00-8.40 ÎNVĂȚĂTOR: Moga Iuliana ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare DISCIPLINA:Limba și literatura română UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Salutare, primăvară! FORMA DE REALIZARE: activitate integrată SUBIECTUL: Adjectivul. Acordul adjectivului cu substantivul TIPUL LECȚIEI: consolidare și sistematizare de cunoștințe DOMENII INTEGRATE: Competențe specifice: L.L.R. 1.1 Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil 1.4 Manifestarea curiozității față de diverse tipuri de mesaje în contexte familiare
2.1 Descrierea unui obiect sau a unei ființe din universul apropiat pe baza unui plan simplu 2.5 Adaptarea vorbirii la diferite situații de comunicare 4.5 Manifestarea disponibilității pentru transmiterea în scris a unor idei Competențe integrate: Științe ale naturii: 1.1 Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii și nevii Educație civică: 2.2 Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele 3.1 Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru Obiective operaționale: a. Cognitive: OC1: Să definească părțile de vorbire învățate; OC2: Să recunoască adjectivul și substantivul pe care acesta îl însoțește; OC3: Să realizeze acordul în gen și număr dintre adjectiv și substantiv a cărui însușire o exprimă; OC4: Să analizeze morfo-sintactic adjectivele din propozițiile date; OC5: Să transforme substantivele date în adjective și invers;
b. Motrice:
OM1: Să mânuiască materialul intuitiv; OM2: Să adopte o poziție adecvată a corpului în timp ce scriu; c. Afective: OA1: Să colaboreze în rezolvarea sarcinilor; OA2 : Să respecte normele de comportament; OA3: Să reacționeze pozitiv dorind să răspundă; OA4: Să manifeste interes pentru noile cunoștințe. STRATEGIA DIDACTICĂ: Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, munca independentă, jocul didactic, învățarea prin descoperire, problematizarea Mijloace de învățământ: fișe de lucru, flip-chart, coli de flip-chart, calculator, manuale, auxiliar, caiete, post-it, scrisoare Modalități de organizare a colectivului: frontal, individual RESURSE: -
umane: 15 elevi
-
temporale: 40 minute
-
locul de desfășurare: sala de clasă, activitate on-line BIBLIOGRAFIE: Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, Limba și literatura română, manual pentru clasa a III-a, Editura Art, București, 2016
Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, clasele a III-a și a IV-a, anexa la ordinul Ministrului Educației Naționale nr.5003/2.12.2014 Molan Vasile, Didactica disciplinei ”Limba și literatura română în învățământul primar”, 2010, Editura Miniped, București www.didactic.ro www.paginilemele.ro www.clasamea.eu
NR.
MOMENTELE
CRT.
LECȚIEI
OB.
DEMERSUL DIDACTIC
OP.
Moment 1.
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ
EVALUARE
RESURSE
RESURSE
FORME DE
PROCEDURALE
MATERIALE
ORGANIZARE
conversația
sala de clasă
organizare
observare
frontală
sistematică
caietele de
activitate
aprecierea
temă
frontală
verbală
Se vor pregăti materialele necesare bunei
organizatoric
desfășurări a orei de Limba și literatura
1 min
română și se va asigura un climat favorabil învățării. Se verifică oral tema, cantitativ și calitativ.
2.
Verificarea temei 5 min
OA3
Elevii se autocorectează cu verde. Se fac
conversaţia
aprecieri verbale și se dau explicații acolo unde este cazul.
explicația
3.
Reactualizarea
OC1
cunoștințelor 5 min
Se verifică noțiunile însușite în lecțiile anterioare referitoare la părțile de vorbire
OA1
conversația
frontal
verbală
învățate: ”Ce este substantivul?”
OA3
aprecierea
exercițiul
”De câte feluri sunt substantivele?”
răspunsurile
”Dați exemplu de un substantiv comun,
elevilor
propriu.” ”Câte
genuri
ale
substantivului
sunt?
Exemplifică.” ”Dați exemplu de un pronume personal , persoana a III-a singular, persoana I plural, a II-a singular”. Se recită poezia despre adjectiv. 3.
Captarea atenției
Elevii primesc o scrisoare de la o rază de
4 min
soare, fiica cea mică a mândrului astru. Se OA2
citește de către învățător și se poartă o
observare conversația
scrisoare
discuție (anexa 1). De asemenea, prințesa lasă pentru fiecare activitate câte un plic în
activitate
sistematică
frontală plic
care se află sarcini diferite. Se deschide plicul pentru Limba și literatura română. Sarcina 1
evaluare orală
Se inițiază jocul ”Bate din palme”. Se vor OC1
enunța zece cuvinte ce exprimă denumiri ale
OA1
părților de vorbire învățate ( substantive,
OA3
pronume, adjective), iar elevii trebuie să bată din palme atunci când aud cuvinte ce
răspunsurile explicația
elevilor orală
jocul didactic
denumesc însușiri: frumoasă, ghiocel, firav, rază, dulce, Ion, bucuros, rece, eu, mare. ” Ce parte de vorbire exprimă însușirea unei ființe, unui lucru sau al unui fenomen al naturii?” (adjectivul) 4.
Anunțarea temei și
Elevii sunt anunțați că astăzi vom învăța
a obiectivelor
conversația
caiete
despre acordul adjectivului cu substantivul.
2 min
frontală
Se scriu pe tablă data și titlul lecției ”
Adjectivul.
Acordul
adjectivului
activitate
tabla cu
substantivul” iar elevii notează în caiete. 6.
Dirijarea învățării 15 min
OM1
Sarcina 2 Se rezolvă oral următorul exercițiu: Ce însușire nu corespunde? Motivează! roșu, lacom, albastru, alb ( adjectivele denumesc culoarea) înalt, scund, grăsuț, cuminte ( adjectivele denumesc mărimea)
învățarea prin
planșă
individual
observarea
descoperire
flip-chart
frontal
sistematică
dulce, acru, bucuros, sărat ( adjectivele denumesc gustul ) Sarcina 3 OC4 OA3
Se analizează adjectivele din propoziția enunțată. ” De sub zăpada cristalină au ieșit ghioceii
exercițiul
planșă
conversația
caiete
frontal
aprecierea verbală
firavi” OC3
Sarcina 4 Descopăr tabla pe care se află scris
OA4
următorul text, care se află și pe fișa de
problematizarea
exerciții primită de fiecare elev (anexa 2).
fișă de lucru
Un chiot nesfârșite străbate pădurea. Iarba
învățarea prin
gălbui de toamnă e udă. Umblu prin iarba
descoperire
dese cu picioarele gol. și se poartă discuție pe baza lor ”-Pentru că aceste cuvinte se folosesc în vorbire, ce sunt ele?” (Părți de vorbire) ”-Cum am spus la început că se numesc aceste cuvinte? (Adjective) ”-Deci, ce am putea spune despre
exercițiul
răspunsurile elevilor
frontal
- cu ajutorul elevilor se identifică greșelile
frontal
adjective? Adjectivul se acordă în număr și gen cu substantivul pe care îl determină. 7.
Obținerea
OC5
performanței 5 min
Se rezolvă ex. 5 și 6-pag.31 ( manual )
conversația
manual
Identifică adjective, ca în model: OM2
portocală-portocaliu
munca
observare
independentă
sistematică
frontal
răspunsurile
explicația
argintcenușă-
exercițiul
vișină-
gramatical
caiet
elevilor
OA3 OA4
Transformă substantivele și adjectivele care le însoțesc, după modelul dat: nor
plumburiu-
nori
plumburii-
plumburiii nori copil zglobiuurs cafeniu8.
Asigurarea
OM1
feed-backului
Li se oferă petale de flori pe care vor scrie
conversația
câte un cuvânt despre cum a fost lecția ,
2 min
folosind adjective, pe care le vor atașa în
Încheierea
OA2
Se fac aprecieri asupra modului de lucru și
individual
aprecieri
frontal
verbale
frontal
aprecieri
”Copacul
”Copacul-Adjectivelor”. 9.
post-it
Adjectivelor” explicația
auxiliar
activității 1 min
se dă spre rezolvare ex.6 și 9-pag.57/58 (caietul de exerciții)
verbale