PROIECT FORMAREA AUTONOMIEI PERSONALE

  • Uploaded by: ANCUTA
  • Size: 79.1 KB
  • Type: PDF
  • Words: 1,317
  • Pages: 7
Report this file Bookmark

* The preview only shows a few pages of manuals at random. You can get the complete content by filling out the form below.

The preview is currently being created... Please pause for a moment!

Description

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: C.S.E.I. ”ORIZONT” Oradea DATA: 03.03.2020 CLASA: a VI-a B PROPUNĂTOR: prof. educ. Hedea Ioana ARIA CURRICULARĂ: Terapie educațională complexă și integrată DISCIPLINA: Formarea autonomiei personale SUBIECTUL LECŢIEI: „Prietenii sănătăţii” TIPUL LECŢIEI: mixtă SCOPUL LECŢIEI: familiarizarea cu noţiunile legate de sănătate şi cunoaşterea importanţei acestora în păstrarea sănătăţii OBIECTIVE DE REFERINȚĂ: formarea şi dezvoltarea deprinderilor de igienă sanitară şi alimentară OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Activitatea se va desfăşura pe grupe de nivel: Grupa 1 (D. V, V.M, C.S.) dizabilitate intelectuală moderată, deficit atenţional cu hiperactivitate, tulburări de comportament, accese de furie, comportament opozant, dificultăţi de concentrare şi menţinere a atenţiei. GOGNITIVE O1- să identifice obiectele sanitare mentionând utilitatea acestora O2- să definească, cu cuvinte proprii, noţiunile de sănătate şi boală evidenţiind două elemente specifice O3-să denumească obiectele extrase din „sacul cu sănătate” O4-să explice, cu ajutorul bileţelelor ataşate, rolul obiectelor extrase pentru sănătate PSIHO-MOTRICE: O5- să lipească în „cercul sănătăţii” cartonaşul cu imaginea corespunzătoare „prietenilor sănătăţii” O6- să exploreze obiectele din „săculeţul cu sănătate” pentru a le identifica importanţa O7- să redea mişcări speceifice unor activităţi „prietene” cu sănătatea AFECTIVE: O8- să participe activ şi cu interes la realizarea activităţii creindu-se astfel o atmosferă lucrativă. O9-să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul activităţii, ajutându-se reciproc în diverse momente

Grupa 2 (Anca-cecitate, rest de vdere infim, dizabilitate intelectuală moderată, scriere citire sistemul Braille, dificultăţi de concentrare a atenţiei, părăsirea frecventă a sarcinii de lucru, nevoia permanentă de recanalizare a atenţiei ) COGNITIVE: O1- să identifice, prin explorare tactilă şi cu ajutor, obiectele sanitare mentionând utilitatea acestora O2- să definească, cu cuvinte proprii, noţiunile de sănătate şi boală evidenţiind două elemente specifice O3-să recunoască, pe baza explorării tactile, obiectele din sacul cu sănătate O4-să explice, cu ajutor, rolul obiectelor extrase pentru sănătate PSIHO-MOTRICE: O5- să lipească pe siluata umană cartonaşul cu imaginea corespunzătoare obiectului extras din „sacul sănătăţii” O6-să exploreze polisenzorial obiectul selectat din saculeţul sănătăţii pentru a putea să-l recunoască O7- să redea mişcări speceifice unor activităţi „prietene” cu sănătatea AFECTIVE: O8- să participe activ şi cu interes la activitate astfel încât să se creeze o atmosferă lucrativă. O9- să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul activităţii, ajutându-se reciproc . STRATEGII DIDACTICE: a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul practic, munca independentă b) Mijloace: cartonaşe cu imagini, listă de întrebări cu adevărat sau fals, tabele pentru măsurarea temperaturii, sacul cu sănătate, pungă cu fructe si legume, apă, săpun, pastă şi periuţă de dinţi, borcan cu miere, termometru, dezinfectant, diplome, cântar de persoane, spatule. c) Forme de realizare: frontală, individuală, EVALUARE: evaluare formativă prin aprecieri verbale stimulative; metode de evaluare: observaţia şi observarea sistemică a comportamentului elevilor. BIBLIOGRAFIE: o Terapie educaţională integrată, C-tin Păunescu, Ligia Matiana Ene, Editura Pro Humanitas, 2000; o Ordinul Ministrului Educaţiei, Cercetării şi Tineretului nr. 5234/ 01.09.2008, Aria curriculară terapie educațională complexă și integrată, Programa Formarea autonomiei personale o Gherghuţ A.; Frumos L.; Raus G.; (2016), Ghid methodologic-psihopedagogie special, Editura Polirom, Iaşi

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele activităţii

Ob. op.

Moment organizatoric Captarea atenţiei

O1

Anunţarea obiectivelor si a titlului lecţiei

Reactualizarea cunoştinţelor

O2

Desfăşurarea activităţii

O3 O4

O5 O6

Demers instructiv- educativ

Metode

Mijloace de învăţământ

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Asigurarea climatului psiho/afectiv necesar pentru desfăşurarea activităţii, pregătirea materialelor, întâmpinarea elevilor Se va face cu ajutorul unui coşuleţ cu dispozitive medicale precum termometre, spatule, dezinfectant pentru mâini pe care copiii trebuie să le denumească şi să le identifice utilitatea răspunzând întrebărilor adresate de către cadrul didactic. Astăzi în cadrul orei de formarea autonomiei personale vom desfăşura o activitate despre sănatate, ne vom aminti ce este sănătatea, dar şi boala, vom învăţa cateva lucruri despre prietenii sănătăţii, cine sunt aceştia şi cum ne pot ajuta ei şi vom efectua şi un exerciţiu practic de verificare a sănătăţii. La final vom decide cine va putea fi numit „prieten al sănătăţii! Ce credeţi că este sănătatea? Dar boala? Aţi fost vreodată bolnavi? Ce simptome ati avut? De ce credeţi că v-aţi îmbolnăvit?

Elevii se pregătesc pentru activitate

Conversaţia

Elevii denumesc dispozitivele medicale şi intuiesc utilitatea acestora.

Conversaţia Dispozitive Explicaţia medicale

Elevii ascultă cu atenţie tema şi oviectivele activităţii

conversaţia

Elevii definesc cu cuvinte proprii noţiunile de bolă şi sănătate

Conversaţia explicaţia

Am aici un sac pe care eu îl numesc „ Sacul cu sănătate” din care veţi extrage pe rând câte un obiect, pe care-l veti denumi şi pe baza lecturii bileţelului ataşat vom încerca să vedem de ce acel obiect este un prieten al sănătăţii. Obiectele din sac vor fi împărţite în trei categorii: alimentaţie, stil de viaţă, igienă. Pentru o mai bună fixare a noţiunilor pe tablă se va afla „ cercul sănătăţii” în care elevii vor aşeza cartonaşele corespunzătoare fiecărei

Elevii extrag pe Conversaţia rând din sacul Explicaţia sănătăţii câte un, obiect, îl denumesc, apoi încearcă să explice de ce este prietenul sănătăţii. Elevii vor căuta cartonaşul corespunzător obiectului extras

Evaluare

Aprecieri asupra capacităţii elevilor de a denumi şi identifica utilitatea instrumentelor medicale

Aprecieri asupra capacităţii copiilor de a formula răspunsuri la întrbările formulate Sac cu obiecte

Cercul sănătăţii Cartonaşe

Aprecieri asupra capacităţii elevilor de a identifica rolul obiectelor aflate în săculeţ pentru păstrarea sănătăţii .

O7 O8

categorii dintre cele enumerate mai sus. Eleva cu cecitate va fi ajutată de către un coleg pentru identificarea cartonaşului şi a categoriei corespunzătoare. Spălarea mâinilor, spălarea dinţilor, pieptănatul, tăierea unghiilor vor fi redate prin mişcări specifice acestor activităţi de igienă personală. După ce toţi prietenii sănătăţii au fost” întâlniţi” ne vom juca „de-a vizita medicală de rutină”. Elevii vor putea să-si măsoare temperatura, le vor fi verificate unghiile şi urechile, vor fi întrebaţi dacă au servit micul dejun. Datele obţinute vor fi trecute într-un tabel nominal.

apoi îl vor aşeza în cu imgini ce ( anexa 1) Elevii cercul Exerciţiul sănătăţii . aplicativ Redau mişcările Demonstaţia specifice activităţilor de igienă personală. jocul de rol TermomeElevii participă tre, activ la evaluarea dischete, sănătăţii. soluţie dezinfectan tă, tabel nominal cu numele elevilor

Aprecieri asupra capacităţii de implicare activă într-o situaţie de joc.

. Evaluarea cunoştinţelor

Încheierea activităţii

O7 O8

Ne vom juca un joc care se numeşte răspunde Elevii raspund repede si bine cu adevărat sau fals întrebărilor întrebărilor adresate din anexa 2 Astăzi am reuşit să evidenţiem numai o parte din tot ceea ce poate fi numit prieten a sănătăţii, ei sunt mult mai multi, însă eu am să vă spun un secret: dacă voi vă veţi împrieteni măcar cu prietenii descoperiţi aici atunci, cu siguranţă, veţi fi mai sănătoşi şi va veţi îmbolnăvii mult mai rar. Elevii sunt apreciaţi şi li se oferă diplome de prieteni ai sănătaţii.

Elevii ascultă aprecierile şi îşi exprimă părerea cu privire la activitatea desăşurată.

Conversaţia explicaţia

Lista de intrebări conform anexei 2 Diplome

Aprecieri asupra capacităţii de a răspunde corect întrebărilor.

Anexa 2 Este sănătos să consumăm minim doi litri de apă pe zi. Trebuie să ne spălăm mâinile doar o dată pe zi. Ceaiul ne ajută atunci când suntem bolnavi. Pentru a avea dinţi sănătăşi ne spălăm pe dinţi minim de 2 ori pe zi. Odihna este un prieten important al sănătăţii. Consumul de fructele si legumele dăuneză grav sănătăţii. Medicul ne ajută doar atunci când suntem bolnavi. Apa si săpunul irită pielea si nu sunt prieteni ai sănătăţii. Mierea strică dinţii. Usturoiul si ceapa sunt antibiotice naturale. Dulciurile sunt sănătoase. Ca să fim sănătoşi trebuie să ne enervăm de fiecare dată când avem ocazia. Dezinfectantul de maini ne ajuta să ne păstam mainile curate atunci când nu avem acces la apă şi săpun. Pasta de dinţi trebuie înghiţită. Nasul trebuie curaţat doar cu ajutorul şerveţelului Alimentaţia sănătoasă nu trebuie să fie varaită. Dacă nu consumăm suficientă apă ne deshidratăm. Trebuie să facem duş măcar o dată la două zile. Fructele conţin vitamine şi inerale. Este sănătos să stăm 3 ore pe zi în faţa calculatorului. Mişcarea şi sportul ne obosesc şi nu sunt sănătoase. Voi sunteti prieteni ai sănătăţii, începând de acum...

Similar documents

Proiect Ale

Sara Feneșan - 192.6 KB

proiect Limba română

Iuliana Moga - 135.5 KB

proiect Educație civică

Iuliana Moga - 190.1 KB

fisa-formarea ionilor pozitivi

DianaIonela - 56.8 KB

Proiect de Dezvoltare

Lilia Lapteacru - 327.2 KB

DLC-proiect de Activitate

raluca - 244 KB

Proiect Activitate Scoala Altfel

Anishoara Zabica - 52.3 KB

248.2021.Proiect Redactat

Realitatea.md - 67.5 KB

05-fise lucru proiect broiler

Ionut Zmau - 148.2 KB

© 2024 VDOCS.RO. Our members: VDOCS.TIPS [GLOBAL] | VDOCS.CZ [CZ] | VDOCS.MX [ES] | VDOCS.PL [PL] | VDOCS.RO [RO]