proiect Educație civică

  • Uploaded by: Iuliana Moga
  • Size: 190.1 KB
  • Type: PDF
  • Words: 1,200
  • Pages: 9
Report this file Bookmark

* The preview only shows a few pages of manuals at random. You can get the complete content by filling out the form below.

The preview is currently being created... Please pause for a moment!

Description

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul de Arte ”Ionel Perlea” CLASA: a III-a A DATA: 12.03.2021 ORA: 9.40-10.20 ÎNVĂȚĂTOR: Moga Iuliana ARIA CURRICULARĂ: Om și societate DISCIPLINA: Educație civică UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Salutare, primăvară! Trăsături morale ale persoanei FORMA DE REALIZARE: activitate integrată SUBIECTUL: Modestia și lipsa de modestie TIPUL LECȚIEI: dobândire de cunoștințe

1

DOMENII INTEGRATE: Competențe specifice: EDUCAȚIE CIVICĂ: 1.2 Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei 2.2 Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele 2.3 Explorarea unor relații existente între oameni în cadrul grupului 3.1 Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru Competențe integrate: L.L.R. 3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare 3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia Științe ale naturii: 1.1 Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii și nevii Obiective operaţionale: a. Cognitive: O1: Să răspundă la întrebări pe baza textului audiat/citit; O2: Să citească expresiv, cursiv, un text la prima vedere; O3: Să identifice comportamente pozitive/negative în urma citirii textelor ; O4: Să scrie cuvinte cu sens asemănător/opus pentru cuvintele modestie, lipsa de modestie; O5: Să descrie o situație ce ilustrează modestia / lipsa de modestie; 2

b. Motrice: OM1: Să mânuiască materialul intuitiv; OM2: Să adopte o poziție adecvată a corpului în timp ce scriu; c. Afective: OA1: Să colaboreze în rezolvarea sarcinilor; OA2: Să respecte normele de comportament; OA3: Să reacționeze pozitiv dorind să răspundă; OA4: Să manifeste interes pentru noile cunoștințe. STRATEGIA DIDACTICĂ: Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic. Mijloace de învăţământ: manual, caietele elevilor, fișe de lucru, cartonașe cu mesaje. Forme de organizare: frontal, individual. RESURSE: -

umane: 15 elevi

-

temporale: 40 minute

-

locul de desfășurare: sala de activitate, activitate on-line

BIBLIOGRAFIE: 

Programe școlare pentru clasele a III-a și a IV-a, aprobate prin Ordinul MEN nr. 5003/02.12.2014



Educație civică, manual pentru clasa a III-a, Dumitra Radu, Gherghina Andrei, Editura Aramis, București, 2006 3

NR. CRT.

MOMENTELE LECȚIEI

OB. OP.

Moment 1.

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI DEMERSUL DIDACTIC

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ RESURSE PROCEDURALE

RESURSE MATERIALE

Pregătirea materialelor necesare pentru

organizatoric

buna desfășurare a lecției

Verificarea temei și

OC3

a cunoștințelor

OC5

apoi

anterioare

OA1

informațiilor

5 min

EVALUARE

capacitatea de conversația

1 min 2.

FORME DE ORGANIZARE

organizare

organizare a

frontală

elevilor

frontal

răspunsurile

Se verifică tema scrisă de către elevi, se

poartă

o

discuție

dobândite

în

asupra

explicația

lecția

conversația

caiete

elevilor

anterioară ”Curajul, frica și lașitatea” ”- Ce înseamnă să fii curajos? Dar fricos?” ”- Prin ce ce caracterizează lașitatea?”

3.

Captarea atenției

O1

5 min

O3

Se continuă provocările primite la prima oră.

conversaţia

planșă

Se prezintă o planșă cu imagini din OM1

povestea,,Fata babei și fata moșneagului” Se adresează elevilor întrebările:

explicația

imagini ppt

”-Din ce poveste fac parte personajele?” ”-De ce fata moșului a ales o ladă mică?” ”-Ce calitate morală exprimă gestul ei?” 4

capacitatea de a răspunde la

de Ion Creangă . OA1

frontal

întrebări

”-Cum era fata babei în comparație cu fata moșului?” 4.

Anunțarea temei și

Se anunţă tema activității și obiectivele

a obiectivelor

urmărite

2 min

elevilor.

explicația

într-o manieră accesibilă

tabla

frontal

caietul

capacitatea de receptare a unui mesaj

Se scrie pe tablă și pe caiete titlul:

oral

,,Modestia și lipsa de modestie” 5.

Dirijarea învățării

O1

20 min

O2 OA1 OA3

Activitatea 1 Se cere unui elev să citească

conversația

manual

frontal

fragmentul ”Lumină și culoare” după

capacitatea de a citi un text

Nicolae Iorga , din manual.

la prima

Se adresează întrebările:

vedere

”-Ce

calități

morale

avea

Ștefan

Luchian?” ”-Din ce motive era considerat

un

capacitatea de

exemplu de modestie?”

identifica un

”-Ce se înțelege prin modestie?”

comportament

Activitatea 2

pozitiv/corect

O4

Elevii au pe băncuțe câte un bilețel.

O5

Sunt rugați să scrie ,,Ce înseamnă pentru ei modestia – lipsa de modestie?”. Aceasta sarcină are rolul de a extrage

OM1

de la ei definiţia modestiei, respectiv a 5

explicația

bilețele

individual

OM2 OA3

lipsei de modestie.

conversația

Pe baza răspunsurilor oferite de elevi, vom

formula

definiţia

modestiei,

respectiv a lipsei de modestie. Voi nota la tablă definiţia, iar elevii în caiete.

individual

Se realizează ciorchinele.

exercițiul ciorchinele

Modestia: - trăsătură morală pozitivă - simplitate

capacitatea de

- cumpătare

a

- decență

cuvinte

- bun simț

individual

Lipsa de modestie: - trăsătură morală

caietul

identifica cu

sens asemănător

negativă - îngâmfare

capacitatea de

- lauda de sine

a

Activitatea 3

formula

enunțuri

Se efectuează exercițiul 3 din manual. Răspunde la întrebare și argumentează: Trebuie să fii sărac ca să fii modest?

6

frontal

O3

Activitatea 4

O5

Joc didactic – „Copacul valorilor”  Într-un coșuleț vor fi flori pe care sunt

OM1

scrise trăsături pozitive, fapte bune și trăsături negative, fapte rele.

OA1

 Fiecare copil va alege flori pe care le

OA3

va lipi astfel: florile bune (arată trăsături

copac din jocul didactic

pozitive, fapte bune) în copac și cele rele

carton și

capacitatea individual

bilețele

de a selecta acțiunile

(trăsături negative, fapte rele) jos, lângă

positive de

copac (anexa 1). Elevii primesc însușiri

cele negative

diferite. Discuții generalizatoare: Ce poate reprezenta copacul? (o familie, un grup, o comunitate) Dar florile ? (oamenii cu trăsăturile lor pozitive și negative) Ce facem cu cele de jos? (Încercăm să schimbăm trăsăturile negative , arătăm că sunt greșite, le răspundem cu bunătate). 6.

Obținerea

O1

Propun elevilor să dezbatem următoarea

performanței

OA1

situație-problemă:

5 min

OA3

Dacă tu iei calificativul foarte bine, este

explicația

manualul

individual

capacitatea de a înțelege un

7

manualul

mesaj

greșit să-ți dorești să iei mai multe? Motivează. Se inițiază un joc pe platforma educațională: https://wordwall.net/ro/resource/1116921

jocul didactic

frontal

5/modest-sau-lipsit-de-modestie 7.

Încheierea activității 2 min

observare sistematică

Tema pentru acasă: ex. 5 / pg.19 și

explicația

manual

frontal

portofoliu/pg.20 manual. Se fac aprecieri asupra modului în care elevii au participat la desfășurarea lecției și asupra comportamentului pe toată perioada acesteia. Se încurajează elevii mai puțin activi pentru obținerea unor rezultate mai bune.

ANEXA 1 Mă laud cu ce am realizat. Nu îmi pasă de cei mai săraci ca mine. Mă mulțumesc cu puțin. Nu-i apreciez calitățile colegului. 8

individual

Îmi ajut întotdeauna colegii. Nu îi salut pe cunoscuți. Mă mândresc cu hainele mele cele scumpe. Nu mă interesează părerea celorlalți. Îmi ajut întodeauna colegii. Vorbesc tare ca să mă pot face înțeles. Îmi țin promisiunile. Nu am grijă de lucrurile împrumutate, deoarece nu sunt ale mele. Sunt punctual la ore. Vorbesc des despre lucrurile scumpe pe care le-am primit. Contează să salut, nu cum salut. Nu mint niciodată. Îl întrerup pe cel cu care discut, pentru a-mi spune părerea. Răspund obraznic celor mai mici. Nu-l mint pe cel cu care discut. Nu am încredere în colegul meu. Apreciez calitățile colegului meu. Salut întodeauna, atunci când intru în sala de clasă. Nu cedez locul, în mijlocul de transport, unei persoane mai în vârstă. Nu-mi țin promisiunile. Mă laud cu cadourile scumpe primite de la părinți. Plâng și îi cer mamei să îmi cumpere tot ce îmi doresc. Nu mă joc cu un coleg/o colegă deoarece e sărac. O ignor pe colega mea când mă roagă să o ajut și râd de ea. Mă consider mai isteț/mai isteață și nu îi salut pe toți colegii.

9

Similar documents

Proiect Ale

Sara Feneșan - 192.6 KB

G 7 civic final

Wedaje Alemayehu - 278.4 KB

proiect Limba română

Iuliana Moga - 135.5 KB

proiect Educație civică

Iuliana Moga - 190.1 KB

Proiect de Dezvoltare

Lilia Lapteacru - 327.2 KB

DLC-proiect de Activitate

raluca - 244 KB

Proiect Activitate Scoala Altfel

Anishoara Zabica - 52.3 KB

248.2021.Proiect Redactat

Realitatea.md - 67.5 KB

05-fise lucru proiect broiler

Ionut Zmau - 148.2 KB

© 2024 VDOCS.RO. Our members: VDOCS.TIPS [GLOBAL] | VDOCS.CZ [CZ] | VDOCS.MX [ES] | VDOCS.PL [PL] | VDOCS.RO [RO]