Lr 4 Predare

  • Uploaded by: Bogdan Bodros
  • Size: 98.5 KB
  • Type: PDF
  • Words: 1,058
  • Pages: 8
Report this file Bookmark

* The preview only shows a few pages of manuals at random. You can get the complete content by filling out the form below.

The preview is currently being created... Please pause for a moment!

Description

Data: Clasa: a IV-a Învățătoare : Elev propunător: Profesor metodist: Profesor coordonator:

Plan de lecție

1. Aria curriculară: Limbă şi comunicare 2. Disciplina: Limba şi literatura română 3. Subiectul: Moș Crăciun a fost răpit 4. Unitatea de învățare: Magia iernii 5. Tipul lecției: PREDARE - ÎNVĂȚARE 6. Scopul 

Cultivarea sensibilităţii artistice prin lectura unei legende populare din folclorul românesc;

1. Competențe specifice: 1.1 Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil; 1.4. Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje în context familiar; 3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare. 3.3. Formularea unei păreri despre o povestire \ personajele acesteia. Obiective operaţionale: O1 - să găsească cuvăntul ascuns (Captarea atenției) O2 – să citească fluent, corect, expresiv textul narativ ţinând cont de semnele de punctuaţie; O3 - să identifice elemente ale textului narativ :titlu, autor, personaje, aliniate; O4 - să utilizeze în contexte adecvate cuvintele noi din text;

O5 – să identifice personajele textului O6 – să participe afectiv și cu interes la activitate O7 – să adopte o poziţie corectă în timpul scrisului

9. Strategia didactică: a) Metode: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia, problematizarea, expunerea, Metoda Cubului b) Mijloace: Prezentare Power Point, Wordwall c) Forme de organizare: frontal, individual d) Resurse umane: 31 elevi

10. Bibliografie: Ministerul Educației Naționale, Programa școlară pentru disciplina matematică, clasa a IV-a Wordwall https://wordwall.net/resource/7737275/ghice%c8%99te-cuv%c4%83ntul Wordwall https://wordwall.net/resource/7752145/metoda-cubului-mo%c8%99-cr%c4%83ciun-fost-r %c4%83pit

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENT

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC

METODE DIDDACTICE

DIDACTIC

1. Momentul Organizatoric (1 minut)

STRATEGII DIDACTICE

Asigurarea climatului optim de ordine și disciplină, necesar desfașurării activității (aerisirea, aranjarea mobilierului şi pregatirea materialelor necesare).

MIJLOAC E DIDDACT ICE

Conversația

FORME DE ORGANIZ ARE

Frontal

,,Bună copii, eu sunt Andrei, iar astăzi vom face împreună Limba Română,, 2. Discuții preagătitoare/ Captarea atenţiei (5 minute)

Captarea atenției se reazlizează printr-un joc (Spânzurătoarea – Wordwall) Voi numi câte un copil, pe rând care să încerce să ghicească o literă din cuvântul propus (Moș Crăciun) La fel vom proceda, până vom descoperii cuvântul ascuns.

EVALUA RE Se evaluează capacitate a de organizare a copiilor.

Conversația Observare sistematic ă

Explicația

Problematizarea

Joc online Wordwall

Frontal

Exercițiul

3. Anunțarea

temei și a competențelor specifice vizate /obiectivelor (1 minute)

„Astăzi vom studi textul ,,Moș Crăciun a fost răpit de Lyman Frank Baum”. La finalul orei veți putea să povestiți textul pe care tocmai l-am studiat și veți putea trage o concluzie pe baza acestuia. Elevii vor scrie data şi titlul in caiet.

Conversaţia

Frontal

Observar e sistemati că

4. Dobândirea

cunoștințelor/ predareaînvățarea 20 e minute

A. Prezentarea autorului Conversația Lyman Frank Baum a trăit între anii 1856 – 1919 și a fost un scriitor american de cărți pentru copii, celebru în special pentru faimoasa carte ,,Vrăjitorul din Oz”, scrisă în 1900 și alte 13 cărți bazate pe aceasta, cu acțiunea tot pe ProblemaTărâmul din Oz. tizarea El a scris 9 cărți fantastice (cărți de ficțiune), una dintre fiind ,,Viața și aventurile lui Moș Crăciun” , 82 de povestiri scurte, în jur de 200 de poeme și multe alte lucrări.

PPT

Individual

B. Citire model

- Citesc clar și răspicat, cu intonație textul pentru a fi receptat de către elevi

Exercițiul Frontal

C. Discuții după prima citire:

Observare sistematică

PPT - V-a plăcut textul?

Explicația

- De ce? - Despre ce este vorba în text?

D. Recitirea textului pe unități mici pentru explicarea cuvintelor necunoscute

- Se exersează citirea pe fragmente logice - Se identifică cuvintele necunoscute și se notează în caiete:

Expunerea

Frontal



Elf = ființă supranaturală imaginată ca un pitic



Grotă = peșteră, cavernă



Căință = regret, remușcare



Egoism = preocupare pentru interesele personale



Spirit = ființă supranturală



Ticsit = plin până la refuz, înghesuit peste măsură



PPT

Frontal

Gnom = mic personaj din povești, deformat, care ar locui în interiorul pământului, păzind comori ascunse

A. Introducerea cuvintelor necunoscute în noi contexte - ORAL 

Elfii sunt cei care îl ajută pe Moș Crăciun să pregătească cadourile pentru copii.



Moș Crăciun a fost aruncat într-o grotă.



Spiritul Căinței a fost singurul care a realizat că răpirea lui Moș Crăciun nu este un lucru bun.



Spiritele, pline de egoism, au încercat să distrugă Crăciunul.



Spiritul Crăciunului începe să își facă simțită prezența și printre noi.



Sania lui Moș Crăciun era ticsită de cadouri pentru copii cuminți.



Valea Fericirii era plină de gnomi, elfi și zâne.

Problematizarea

Exercițiu

PPT

A. Înțelegerea mesajului Frontal Pentru a întelege textul și mai bine, vom răspunde la următoarele întrebări:

5. Fixarea cunoștințelor (10 minute)



Enumeră personajele în ordinea în care apar în text (Moș Crăciun, Spiritul Egoismului, Spiritul Innvidiei, Spiritul Urii, Spiritul Răutații, Spiritul Căinței, Nuter, Peter, Kilter și Wisk)



Precizează două motive pentru care spiritele doreau să-l răpească pe Moș Crăciun (1.Copii nu mai vizitau grotele lor. 2. Spiritele nu puteau să îl ispitească pe Moș Crăciun)



Cine l-a ajutat pe Moș Crăciun să evadeze ? (Spiritul Căinței a fost cele care l-a ajuatat pe Moș Crăciun să evadeze.)



De ce s-au întristat spiritele ? ( Deoarece au descoperit ca planul lor a eșuat.)

Problematizarea

PPT

Exercițiu

Fixarea cunoștințelor se realizează cu ajutorul Metodei cubului, deținând următoarele cerințe: I.

DESCRIE – locul în care trăiește Moș Crăciun.

Metoda Cubului (Wordwall)

Individual

Observar e Sistemati că

II.

III.

IV.

6. Tema de casă (1 minute)

COMPARĂ – alegerea făcută de Spiritul Căinței față de alegerea luată de celelalte 4 Spirite. ASOCIAZĂ – textul studiat cu viața de zi cu zi. Ai pățit să fii în situația de a alege să faci o faptă bună, chiar dacă grupul de prieteni făcea opusul ?

Conversația

Explicația

ANALIZEAZĂ – Cum s-a comportat Moș Crăciun chiar și atunci când a fost răpit ? Ce atitudine a avut el ?

Exercițiul

V.

APLICĂ – Scrie primul cuvânt care îți vine în minte când te gândești la Crăciun.

Problematizarea

VI.

ARGUMENTEAZĂ – De ce crezi că Spiritul Căinței a fost singurul care si-a dat seama ca nu este bine ce face ?

Elevii vor primi ca temă de casă să citească de 3 ori textul. Voi oferii indicații pentru fiecare exercițiu, pentru a mă asigura că totul este clar.

7. Concluzii și Voi face aprecieri asupra aprecieri comportamentului copiilor pe parcursul activităţii (1 minute)

Aprecieri Verbale

Joc online Wordwall

Frontal

Conversația Frontal Explicația

Conversaţia Frontal

Observar e Sistemati că

Aprecieri verbale;

Similar documents

Lr 4 Predare

Bogdan Bodros - 98.5 KB

Istorie Predare (1)

Bogdan Bodros - 378.7 KB

Curs III_Strategii de predare

Carmen Andreea Stan - 2.3 MB

Curs IV_Stiluri de predare

Carmen Andreea Stan - 1.2 MB

Carnival Brochure 4PP 2021 LR

Kuldeep Tommer - 6.3 MB

Metode Moderne de Predare in Mediul Online

Adina-Theodora Zlotea - 73.4 KB

FINAL 4

- 269.1 KB

Tarea 4

- 95.8 KB

TAREA 4

Rodrigo De La Arena H - 217.5 KB

Journal 4

John CPA - 68 KB

TAREA 4

Jean carlos Egoavil Rojas - 888.7 KB

TAREA 4

Mayra Saigua - 384 KB

© 2024 VDOCS.RO. Our members: VDOCS.TIPS [GLOBAL] | VDOCS.CZ [CZ] | VDOCS.MX [ES] | VDOCS.PL [PL] | VDOCS.RO [RO]